Jakie jest największe zagrożenie w Twojej okolicy?
Warto znać swojego dzielnicowego. W powiecie wołowskim jest 10 dzielnicowych gotowych służyć pomocą i radą mieszkańcom podległego im rejonu. Każdy dzielnicowy na podległym sobie rejonie prowadzi Plan Działania Priorytetowego, mający na celu wyeliminowanie występujących zagrożeń. Gdzie znaleźć swojego dzielnicowego, jak się z nim skontaktować i jak się dowiedzieć o Planie Działania Priorytetowego? Wystarczy sprawdzić zakładkę „Twój dzielnicowy” na stronie internetowej wołowskiej komendy lub przeczytać niniejszy komunikat.
Policjant dzielnicowy niezmiennie kojarzy się z lokalną społecznością i rozwiązywaniem problemów. Ten funkcjonariusz jest łącznikiem policji ze społeczeństwem nazywany policjantem pierwszego kontaktu. Każdy z 10 dzielnicowych wołowskiej Policji ma przypisany rejon służbowy. To zazwyczaj kilkanaście ulic lub wsi, które dzielnicowy odwiedza regularnie podczas realizacji swoich zadań służbowych. A tych nie brakuje. Dzielnicowi patrolują wyznaczony rejon reagując na wszelkie sytuacje. Ponadto zbierają informacje o przestępczości, doręczają korespondencję urzędową, przeprowadzają wywiady środowiskowe na zlecenie różnych instytucji, przesłuchują świadków, monitorują przejawy patologii, kontrolują placówki handlowe
i miejsca zagrożone przestępczością.
Jednak przede wszystkim dzielnicowi spotykają się z mieszkańcami. Są to zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe w siedzibach rad osiedli, rad sołeckich, w remizach strażackich czy kościołach. Służą pomocą, rozwiązują konflikty sąsiedzkie i rodzinne, informują o procedurach administracyjnych i karnych. Spośród wszystkich policjantów to właśnie dzielnicowi cieszą się największą sympatią i zaufaniem społeczeństwa.
Dlatego na stronie internetowej wołowskiej policji można znaleźć nie tylko stopień, imię i nazwisko dzielnicowego, lecz również numery telefonu komórkowego i stacjonarnego oraz wykaz ulic lub miejscowości z jego rejonu. Każdy, kto ma jakiś problem, może zwrócić się do dzielnicowego. Jeśli sprawa nie leży
w kompetencji Policji, dzielnicowy pokieruje zainteresowanego do właściwego podmiotu.
Aby lepiej poznać pracę dzielnicowych z powiatu wołowskiego, zapraszamy na stronę:
https://wolow.policja.gov.pl/dwl/kontakt/twoj-dzielnicowy/23250,TWOJ-DZIELNICOWY.html
Zapraszamy również do skorzystania z aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której przy użyciu telefonu, w szybki sposób odnajdziemy swojego dzielnicowego, a także jego dane teleadresowe.
Poniżej zamieszczamy informacje o prowadzonych przez dzielnicowych Planach Działania Priorytetowego.
Rejon I
Głównym zagrożeniem w rejonie 1 zdiagnozowanym w oparciu o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, rozmowy z mieszkańcami oraz obserwacje własne podczas obchodu rejonu służbowego należy uznać gromadzenie się osób małoletnich zagrożonych demoralizacją i popełnianie czynów karalnych przez nieletnich na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wołowie oraz będące jego konsekwencją zakłócanie porządku, zaśmiecanie i dewastacja mienia. Wskazane zachowania mają miejsce głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Działania dzielnicowego będą skupiały się na wyeliminowaniu tego zjawiska, co w konsekwencji wpłynie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Rejon II
Głównym zagrożeniem w rejonie 2 zdiagnozowanym w oparciu o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, rozmowy z mieszkańcami, a także analizę zgłoszonych interwencji jest spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem oraz będące jego konsekwencją zakłócanie porządku, zaśmiecanie i dewastacja mienia, w szczególności w rejonie parku przy ul. Wojska Polskiego/ul. Piłsudskiego w Wołowie. Ponadto we wskazanym obszarze może dochodzić do grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Działania dzielnicowego będą skupiały się na zniwelowaniu bądź eliminacji tego zjawiska, co w konsekwencji wpłynie na poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
Rejon III
Głównym zagrożeniem w rejonie 3 jest grupowanie się młodzieży w okolicy Ośrodka Zdrowia przy ul. Willmanna 23 w Lubiążu i spożywanie napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem oraz będące jego konsekwencją zakłócanie porządku, zaśmiecanie i dewastacja mienia, tj. naruszenia przepisów art. 43¹ ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, art. 51, art. 124 §1, art. 143 §1 i art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r.- Kodeks wykroczeń. Przyczyną tego zagrożenia jest sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym oraz społeczne przyzwolenie na tego typu zachowania. W związku z posiadaną wiedzą dzielnicowego należy podjąć czynności długoterminowe w celu wyeliminowania powyższych wykroczeń.
Rejon IV
Głównym zagrożeniem w rejonie 4 jest grupowanie się osób w okolicy placu zabaw w miejscowości Stary Wołów i spożywanie napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem oraz będące jego konsekwencją zakłócanie porządku, zaśmiecanie i dewastacja mienia, tj. naruszenia przepisów art. 43¹ ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, art. 51, art. 124 §1, art. 143 §1 i art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r.- Kodeks wykroczeń. W związku z posiadaną wiedzą dzielnicowego należy podjąć czynności długoterminowe w celu wyeliminowania powyższych wykroczeń.
Rejon V
Mając na uwadze informacje z rozmów z mieszkańcami miejscowości Wińsko w trakcie obchodu rejonu służbowego, należy uznać, iż głównym zagrożeniem w rejonie 5 jest spożywanie napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem oraz będące jego konsekwencją zakłócanie porządku, zaśmiecanie i dewastacja mienia, tj. naruszenia przepisów art. 43¹ ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, art. 51, art. 124 §1, art. 143 §1 i art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r.- Kodeks wykroczeń. Największym skupiskiem wyżej wymienionych zachowań jest rejon ul. Na Piaski. Ponadto we wskazanym obszarze może dochodzić do grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Wskazane zachowania mają mieć miejsce głównie w godzinach popołudniowych i wieczorowo- nocnych. W związku z powyższym właściwe jest podjęcie długoterminowych czynności w celu wyeliminowania występującego problemu.
Rejon VI
Mając na uwadze informacje z rozmów z mieszkańcami miejscowości Piskorzyna w trakcie obchodu rejonu służbowego, należy uznać, iż głównym zagrożeniem w rejonie 6 jest spożywanie napojów alkoholowych w okolicach sklepu w Piskorzynie. W związku z powyższym właściwe jest podjęcie długoterminowych czynności w celu wyeliminowania występującego problemu.
Rejon VII
Mając na uwadze informacje z rozmów z mieszkańcami miejscowości Małowice w trakcie obchodu rejonu służbowego, należy uznać, iż głównym zagrożeniem w rejonie 7 jest spożywanie napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem oraz będące jego konsekwencją zakłócanie porządku, zaśmiecanie i dewastacja mienia, tj. naruszenia przepisów art. 43¹ ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, art. 51, art. 124 §1, art. 143 §1 i art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r.- Kodeks wykroczeń. Ponadto we wskazanym obszarze może dochodzić do grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Wskazane zachowania mają mieć miejsce głównie w godzinach popołudniowych i wieczorowo- nocnych. W związku z powyższym właściwe jest podjęcie długoterminowych czynności w celu wyeliminowania występującego problemu.
Rejon VIII
Zagrożeniem w rejonie 8 jest spożywanie alkoholu oraz zaśmiecanie terenu w obrębie garaży na ul. Rajdowej. Zagrożenie dotyczące spożywania alkoholu nasila się w okresie wiosenno- letnim i występuje w godzinach popołudniowych aż do godzin nocnych, natomiast zaśmiecanie występuje cały rok. Właściciele garaży zgłaszają, że częstym zjawiskiem jest pozostawienie zużytych opon bądź olejów, a także z uwagi na odległość od głównej ulicy innych śmieci niekomunalnych. Przyczyną spożywania alkoholu jest odległość od głównej ulicy. Konsekwencją spożywania alkoholu jest dewastacja mienia w postaci poprzewracanych koszy na śmieci. Zjawiska są uciążliwe dla społeczeństwa, gdyż rozbite butelki utrudniają przemieszczanie się mieszkańców pojazdami oraz stanowią dla gminy duży problem z uwagi na wysokie koszty utylizacji śmieci oraz przywrócenie zanieczyszczonego środowiska do porządku.
Rejon IX
Głównym zagrożeniem w rejonie 9 są wykroczenia społecznie uciążliwe w postaci spożywania alkoholu przy ul. Wyspiańskiego, Zwycięstwa oraz Jana Pawła II. Zagrożenie nasila się w okresie letnim i występuje w godzinach porannych i popołudniowych. Przyczyną spożywania alkoholu jest bliskość sklepów z alkoholem. Konsekwencją spożywania alkoholu jest zakłócanie porządku publicznego, zaczepianie przechodniów, dewastacja mienia, zaśmiecanie przez butelki i puszki pozostawione po spożyciu oraz zanieczyszczanie pobliskiego otoczenia poprzez załatwianie potrzeb fizjologicznych. Zjawiska te są uciążliwe dla społeczeństwa oraz mieszkańców osiedla z uwagi na głośne zachowanie się osób spożywających alkohol.
Rejon X
Mając na uwadze informacje pochodzące z rozmów z mieszkańcami, sołtysami oraz z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy uznać, że w rejonie 10 głównym zagrożeniem są zachowania osób znajdujących się pod wpływem alkoholu tj. spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecanie oraz zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Największe natężenie wyżej opisywanych zachowań ma miejsce w miejscowości Godzięcin oraz Pogalewo Wielkie. Mając na uwadze pozyskane informacje, należy podjąć czynności długoterminowe w celu minimalizacji lub całkowitego wyeliminowania powyższych wykroczeń, wskutek czego w znacznym stopniu zostanie poprawione bezpieczeństwo oraz prawidłowe funkcjonowanie życia społecznego w rejonie 10.
sierż. szt. Tomasz Nowak
KPP w Wołowie