Pokazy handlowe- nie daj się oszukać!
Dostałeś zaproszenie na pokaz pościeli, garnków lub urządzeń medycznych? Zastanów się dwa razy, zanim się tam udasz!
Sposobów działania nieuczciwych przedsiębiorców jest wiele. Jednym z nich jest prowadzenie pokazów, na które zapraszane są głównie osoby starsze. Na takie wydarzenia zapraszani są głównie seniorzy. Nie jest to przypadkiem- osoby starsze często mają problem z właściwą oceną oferowanych produktów. Równie często podpisują umowy, których nie czytają, zgadzają się na niejasne postanowienia umowne.
Pokazy handlowe przeprowadzane są według stałego schematu:
-zapraszane są osoby starsze, kuszone rzekomo darmowym prezentem,
-na pokazie osoba proszona jest o podpisanie „potwierdzenia odbioru prezentu”, którym jest faktycznie umowa sprzedaży towaru,
-w trakcie pokazu oferowane są produkty, których cena jest wielokrotnie wyższa od ceny rynkowej; zachwalane są rzekomo nadzwyczajne cechy produktu,
-po opuszczeniu pokazu do miejsca zamieszkania zaczynają przychodzić wezwania do zapłaty w związku z zawartą umową,
-po próbach kontaktu osoby są informowane przez przedsiębiorców, że nie mogą odstąpić od umowy.
Jeśli zamierzasz uczestniczyć w pokazie, pamiętaj, żeby dokładnie czytać dokumenty, które podpisujesz. Nie działaj pod wpływem impulsu, dokładnie zastanów się czy oferowany produkt jest Ci rzeczywiście potrzebny. Przed pokazem sprawdź ceny rynkowe oferowanych produktów. Idąc na pokaz zabierz ze sobą osobę najbliższą, która będzie mogła ocenić sytuację. Jeśli uczestniczyłeś już w tego typu pokazie skonsultuj się ze swoimi najbliższymi. Sprawdź również dokumenty, które podpisałeś w trakcie pokazu. Jeśli otrzymałeś już produkty, ustal, czy przysługuje ci jeszcze prawdo do odstąpienia od umowy. Sprawę możesz również zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Problematyką nieuczciwych przedsiębiorców zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny „Konsekwentnie eliminujemy patologie, do jakich dochodzi podczas pokazów handlowych, a których ofiarami często są seniorzy. Ukarani przedsiębiorcy – co szczególnie naganne - wykorzystywali obawy konsumentów o zdrowie albo manipulowali cenami tak, aby uczynić zakup niezbędnym lub atrakcyjnym. Wprowadzali także w błąd co do niemożności odstąpienia od umowy lub stosowali niedozwolone klauzule, które utrudniały rozwiązanie kontraktu.”
Więcej informacji można uzyskać na stronie https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18189&print=1
sierż. sztab. Tomasz Nowak
KPP w Wołowie