Funkcjonariusze uchronili osobę bezdomną przed wychłodzeniem. Kolejny raz apelujemy o reagowanie i przekazywanie informacji o każdej osobie, która mogłaby być narażona na wychłodzenie lub zamarznięcie.
Wołowscy policjanci wspólnie z instytucjami o charakterze pomocowym od ponad miesiąca realizują założenia akcji pn. „Zima 2021/2022”. Jej celem jest dotarcie do jak największej liczby osób bezdomnych i samotnie mieszkających, którzy znajdują się w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu, a następnie udzielenie im niezbędnej pomocy. Podczas nocnej służby pełnionej w weekend funkcjonariusze wołowskiej Policji uchronili osobę bezdomną przed wychodzeniem. Apelujemy! Osoby bezdomne często nie chcą lub boją się prosić o pomoc. My jednak reagujmy!
W ramach działań funkcjonariusze systematycznie sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych i samotnie mieszkających. Informują osoby bezdomne o najbliższych noclegowniach, schroniskach lub innych lokalnych placówkach pomocowych. Często nie chcą oni, bądź boją się prosić o pomoc. Osoby znajdujące się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia są przewożone do schronisk dla bezdomnych, noclegowni czy też placówek zdrowia.
Tak też było podczas nocnej służby funkcjonariuszy Wydziału Prewencji wołowskiej Policji. Policjanci patrolując rejon służbowy dokonywali sprawdzenia miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. W oddaleniu od miasta, przy pustostanie, zauważyli palące się ognisko. W pobliżu zauważyli także śpiącego mężczyznę, który ogrzewał się przy ogniu. Był nim 65-letni, znany funkcjonariuszom, mieszkaniec powiatu wołowskiego. Mężczyzna na szczęście nie potrzebował jeszcze pomocy medycznej. Jednak z uwagi na niską temperaturę oraz realne zagrożenie dla zdrowia i życia tego mężczyzny funkcjonariusze, po ogrzaniu w radiowozie, przewieźli i przekazali 65-latka, pod opiekę osoby, u której, jak wiedzieli, często nocuje.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu o przekazywanie informacji Policji oraz innym służbom o każdej osobie, która mogłaby być narażona na wychłodzenie lub zamarznięcie. Sytuacje osób potrzebujących można również zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W katalogu dostępnych zagrożeń znajduje się kategoria „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy, a służbom ratunkowym podjęcie odpowiednich działań. Pamiętajmy jednak, że w momencie zagrożenia życia i zdrowia takiej osoby nie możemy zwlekać. W takiej sytuacji wybierajmy telefon i dzwońmy na numery alarmowe Pogotowia Ratunkowego bądź Policji.
mł. asp. Marzena Pawlik
KPP w Wołowie