Bezpieczny pieszy i rowerzysta
Policjanci codziennie dbają o bezpieczeństwo na drogach i reagują na popełniane wykroczenia eliminując z ruchu użytkowników, którzy w sposób rażący łamią prawo. Nie mogą być jednak w każdym miejscu. Apelujemy do uczestników ruchu drogowego – do kierowców o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a pieszych o zadbanie o swoje bezpieczeństwo!
W dniu 18 września br., w godzinach wieczornych w jednej z wsi w gminie Brzeg Dolny doszło do potrącenia rowerzysty. Przyczyny zdarzenia wyjaśniane będą w prowadzonym postępowaniu. Już teraz jednak apelujemy do uczestników ruchu drogowego – do kierowców o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a rowerzystów o zadbanie o swoje bezpieczeństwo – m.in. zadbajmy o elementy odblaskowe!
Rowerzyści czy piesi to nie bez powodu grupa nazwana niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Zderzenie pojazdu z rowerzystą czy pieszym może być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne jest żebyśmy jako piesi i rowerzyści nie liczyli tylko na to, że kierowca nas zauważy, ale sami zadbali o własne bezpieczeństwo. Stosujmy elementy odblaskowe, dzięki którym kierowca będzie w stanie zauważyć nas nawet ze 150 metrów!
Piesi!
Ponownie apelujemy, aby piesi - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w sposób szczególny stosowali się do zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
- aby w miejscach, gdzie nie ma chodników poruszali się po właściwej stronie drogi;
- by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.
Kierowca natomiast musi zachować szczególną ostrożność zbliżając się do oznakowanego przejścia i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście.
Rowerzyści!
- kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej, można poruszać się poboczem lub jezdnią,
- jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
- rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie.
- dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli z daleka go dostrzec,
- sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek,
- rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Nie są one co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, by dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny, aby rozglądać się i nie tracić skupienia podczas jazdy. Szczególną ostrożność należy zachować dojeżdżając do przejść dla pieszych z wyznaczonym pasem dla rowerzystów. Jednocześnie przypominają - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Nie wjeżdżajmy na przejścia dla pieszych, zsiądźmy z roweru i przeprowadźmy go na drugą stronę, a na przejściach, przez które prowadzi ścieżka rowerowa, zmniejszmy prędkość, tak by nadjeżdżający pojazd mógł nas zauważyć.
Sprawmy, aby korzystanie z roweru było wyłącznie przyjemnością dla nas.
mł. asp. Marzena Pawlik
KPP w Wołowie