Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na płeć okazją do omówienia postępowania Policji w sytuacjach związanych z przemocą w rodzinie
Do podstawowych zadań Policji, należy ochrona życia, zdrowia i mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra. Oznacza to obowiązek ochrony osób słabszych i krzywdzonych. Priorytet więc stanowią działania Policji związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W związku z trwającą Kampanią 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na płeć zainaugurowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołowie, Komenda Powiatowa Policji w Wołowie przybliża na czym polegają czynności służbowe podejmowane w sytuacjach związanych z przemocą w rodzinie.
Przemoc w rodzinie najczęściej odbywa się w czterech ścianach i zarówno sprawcy, jak i ofierze zależy na tym, aby nikt nie dowiedział się o tym, co dzieje się w ich domu. Niestety utrzymywanie przemocy w tajemnicy nie sprawi, że oprawca zmieni swoje zachowanie, a życie rodziny będzie spokojniejsze.
Poniżej przedstawiamy schemat postępowania Policji w sytuacjach związanych z przemocą w rodzinie:
- Policja, jak i inne instytucje, jak Ośrodek Pomocy Społecznej, aby uruchomić procedurę pomocową muszą otrzymać sygnał, informację, że do przemocy dochodzi, niezależnie czy to od poszkodowanych osób, rodziny, czy choćby sąsiadów.
- Na wezwanie Policji w przypadku sytuacji kryzysowej w rodzinie (awantura, krzyki, zagrożone zdrowie i życie) przyjeżdża patrol interwencyjny, który przeprowadza interwencję w domu osób poszkodowanych. Celem takiego działania jest zatrzymanie przemocy "tu i teraz" i zapewnienie bezpieczeństwa osobom poszkodowanym.
- Policjanci na miejscu zdarzenia lub jeżeli nie pozwalają na to warunki, zaraz po jej zakończeniu wypełniają część A "Niebieskiej Karty", którą niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu siedmiu dni powinien otrzymać przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się przemocą w rodzinie. Część B "Niebieskiej Karty" zostaje przekazana osobie poszkodowanej: zawarte są w niej informacje dotyczące przemocy domowej, ważne i pomocne dla osoby krzywdzonej.
- Policjanci informują również sprawcę przemocy jaka jest jego sytuacja prawna, co nastąpi ze strony policji, jeżeli będzie kontynuował zachowania przemocowe.
- Policjanci podczas przeprowadzanej interwencji oceniają sytuację oraz zachowanie sprawcy przemocy i jeżeli zachodzą podstawy, odizolowują sprawcę przemocy od ofiary. Policja może zatrzymać sprawcę do wyjaśnienia lub przewieźć go do izby wytrzeźwień.
- Dzielnicowy ma obowiązek kontaktować się z rodziną do momentu ustania przemocy. Może wywierać wpływ na sprawcę, aby podjął kroki w kierunku rezygnowania z przemocy jako sposobu wpływu na rodzinę (podjęcie terapii).
- Jeżeli sprawca nie zdecyduje się na współpracę, nie zamierza pracować nad swoim zachowaniem, Policja wszczyna postępowanie przygotowawcze, czyli rozpoczyna wykonywanie czynności procesowych z artykułu 207 Kodeksu Karnego.
- Jeżeli sytuacja kryzysowa w rodzinie jest poważna czynności procesowe mogą zostać rozpoczęte od razu, a postępowanie karne może toczyć się równolegle do procedury „Niebieska Karta”.
Wszystkie osoby dotknięte przemocą zachęcamy do kontaktu z dzielnicowymi , którzy to w rozmowie podpowiedzą jakie kroki podjąć i gdzie szukać pomocy. Informacje o swoim dzielnicowym możemy znaleźć na stronie internetowej wołowskiej Policji w zakładce Kontakt >Twój dzielnicowy lub korzystając z bezpłatnej intuicyjnej i prostej w obsłudze aplikacji na telefon komórkowy „Moja Komenda”. Aplikacja pozwala odszukać swojego dzielnicowego oraz skontaktować się z nim telefonicznie lub mailowo.
Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy zagrożone jest nasze lub czyjeś życie i zdrowie, a sytuacja rozgrywa się tu i teraz korzystać należy z numeru alarmowego 112.
Dla osób doświadczających przemocy dedykowany jest również Policyjny Telefon Zaufania - tel. 0-800-120-226 (linia bezpłatna, czynna codziennie w godzinach 8:00 - 22:00).
Oprócz działań interwencyjnych Policja podejmuje również szereg działań mających na celu zapobieganie zjawisku przemocy i uświadamianie społeczeństwa w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego "Policja przeciwko przemocy w rodzinie". Takim działaniem będzie chociażby dzisiejszy komunikat.
sierż. szt. Marzena Pawlik
KPP Wołów
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.91 MB)