Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o bezpieczeństwo seniorów – ostrzegajmy ich przed oszustami!

Data publikacji 28.09.2020

Coraz częściej, z pewnością dzięki prowadzonym przez Policje działaniom profilaktycznym, osoby starsze nie dają się oszukać m.in. tzw. „wnuczkom”, fałszywym administratorom lub też fałszywym funkcjonariuszom. Niestety wystarczy jedna udana próba, aby osoba pokrzywdzona straciła dorobek życia. Policja, w dalszym ciągu apeluje o ostrożność - zasadę ograniczonego zaufania.

Policjanci w całym kraju, w tym także policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wołowie podejmują szereg działań mających na celu uwrażliwienie osób starszych na czyhające na nich niebezpieczeństwa. W tym celu organizowane są debaty, spotkania z seniorami, informacje o tym jak się zachować by nie paść ofiarą oszusta zamieszczane są na łamach lokalnej prasy i w mediach. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniają się do ograniczenia ilości skutecznych oszustw. Coraz częściej starsze osoby w porę się opamiętują i do finalnego przekazania pieniędzy nie dochodzi.

Niestety nawet jedno skuteczne oszustwo stanowi już często ogromną stratę materialną dla pokrzywdzonego. Często osoby starsze kierowane dobrocią oddają obcej osobie dorobek całego życia.

Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych zmieniają cały czas metody swojego działania. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, czy też funkcjonariuszy. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie”. Dlatego tak ważna jest ogólnie mówiąc zasada ograniczonego zaufania. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Pamiętajmy, że weryfikując podaną nam przez oszusta historię nic nie tracimy, a możemy wiele zyskać. Wykonajmy telefon do osoby najbliższej lub na numer alarmowy.

Oprócz działań prowadzonych przez Policję związanych z profilaktyką, a także zatrzymywaniem oszustów, ważną rolę odgrywają rodzina i przyjaciele seniorów, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami starszymi, narażonymi na tego typu przestępstwa. Rozmawiajmy z naszymi babciami i dziadkami. Ostrzegajmy ich przed oszustami. Udzielajmy im wsparcia w sytuacji zaistnienia takiego zdarzenia. Prośmy ich o kontakt z nami, gdy otrzymają telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy obcym!

Aby zapobiec oszustwu radzimy:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza, czy pracownika instytucji – do czego ma obowiązek– Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz, czy urzędnik,
  • nie wpuszczajmy do mieszkania obcych osób, ani nie zostawiajmy otwartych drzwi przed obcymi, którzy proszą nas o pomoc.

Lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

 

sierż. szt. Marzena Pawlik

KPP w Wołowie

Powrót na górę strony